Kuidas korraldada FIBA 3×3 korvpalliturniire?

[vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_single_image image=”9280″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_rounded”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

FIBA 3×3 süsteemis saavad mängijad registreeruda võistlustele ja korraldajad luua oma 3×3 turniire. Turniiride loomine on tasuta, see aitab kaasa võistluse reklaamimisele, võistluse tulemused jäävad ajalukku ja aitavad kaasa riigi 3×3 ränkingule ning peamine – 3×3 süsteem teeb kogu võistluse korralduse lihtsamaks kui Exceli tabelite ja registreerimispaberitega toimetamine.

FIBA 3×3 süsteem koosneb 3 osast:

  • FIBA3x3.COM – veebileht, mis tutvustab 3×3 korvpalli (uudised, reeglid, mängijate ja riikide ränkingud jne)
  • PLAY.FIBA3X3.COM – mängijate keskkond, milles on võimalik luua mängija konto, registreeruda turniiridele, näha turniiride tulemusi, ajakavasid ning tutvuda mängijate 3×3 taustaga (kõik profiilid on avalikud – vaata näiteks “2016 Aasta Tänavakorvpalluri” tiitli saanud mängija tulemusi).
  • EM.FIBA3X3.COM – FIBA 3×3 Event Maker ehk keskkond, milles võistluste korraldajad saavad oma turniire luua.

FIBA on 3×3 süsteemi loonud kõikidele mängijatele ja korraldajatele tasuta kasutamiseks.

1. Oma 3×3 turniiri loomine

Selleks, et oma turniiri FIBA 3×3 lehele luua:

  • loe kõigepealt läbi “3×3 Workbook for Organizers“.
  • järgmisena tutvu FIBA 3×3 Event Makeri taustaga, loe läbi kõik artiklid, millest juba esimene selgitab lahti konto, korraldaja konto ja sündmuse loomise põhimõtted.
  • Kui oled loonud oma isikliku 3×3 konto, seejärel 3×3 korraldaja konto (a’la KK Minuklubi), turniiri (a’la Väätsa Öökorvpall), turniirile lisanud vähemalt ühe kategooria ja määranud sellele ära registreerimise ajad, siis “Publishing” lingi alt saad teha võistluse registreerimise FIBA süsteemis avalikuks.

Esimesel korral võib kogu süsteemiga tutvumine ja turniiri loomine võtta tund või kaks aega, kuid järgmise turniiri loomine on vähem kui 10 minuti tegevus.

2. Turniir loodud – registreerimine?

Peale turniiri loomist, tekib sellele link (näiteks selline). Turniiri promo on endiselt korraldaja teha – kasuta selleks oma kanaleid ning miks mitte ka FB 3×3 gruppi.

Võistkonnad (v.a. 13-aastased ja nooremad, kes ei saa endale 3×3 süsteemis kontot luua) saavad võistluse lingilt oma tiimi turniirile registreerida, kuid Event Makeri kaudu saab ka korraldaja tiime lisada ehk võid kasutada ka võimalust, kus huvilised saadavad korraldajale e-maili (tiimi nimi, mängijad, võistlusklass) ja registreerid võistkonna ise. Igas võistkonnas peab olema vähemalt 3 mängijat ja igal mängijal peab olema ise loodud konto PLAY.FIBA3X3.COM lehel. Eestis on neid juba üle 5000, seega valdav enamus on asja ära teinud. Kui mängijal 3×3 kontot ei ole, siis palu tal see enne turniiri algust ära teha.

Tea, et kõige tähtsam on registreerida võistkond – vajadusel saad mängijaid lisada ja muuta ka võistluspäeval kohapeal.

3. Turniiri korraldamine

Soovitame 3×3 turniiridele kasutada eelregistreerimise võimalust, sest vaid sedasi on FIBA 3×3 Event Makerist kasu. Turniirile registreerumine võiks lõppeda 2 päeva enne turniiri algust, siis saad Event Makeris luua võistluste alagrupid ja ajakavad, mis on koheselt kõikidele mängijatele ka võistluse veebilehel näha ning jääb aega ka muudatuste tegemiseks.

Arvesta, et isegi ühe võistkonna lisandumine peale ajakavade koostamist lööb kogu süsteemi sassi. Ajakava ei ole keeruline uuesti teha, kuid olukorras, kus oled seda 4-5 korda teinud ja järgmise päeva võistlusprotokollid välja printinud, saad ilmselt võistkonnale öelda, et seekord jäite hiljaks või et saate mängima vaid juhul, kui mõni registreerunud võistkond kohale ei tule. 3×3 korraldamine ei ole jooksuvõistlus, kus vajadusel saad võistluspäeva hommikul 100 meest rivi lõppu starti lasta.

Leia kompromiss võistkondade vahel, kes peale viimast hetke soovivad turniirile registreeruda ning juba registreerunud tiimide vahel, kes veebilehel oleva ajakavaga saaksid arvestada.

Kui tiim registreerub, aga kohale ei tule, siis turniiri ajakava see väga ei mõjuta – saad võistlustesse jätta pausi või mängud kiiremini ära pidada. Ajakavade koostamise kohta saad pikemalt lugeda siit.

4. Võistluste tulemused

FIBA 3×3 Event Maker võimaldab enne võistluse algust välja printida kõik mängude nimelised protokollid, tiimide ja mängijate nimekirjad, alagrupid ning play-off kahvli. Prindi need välja, pane seinale ja kui kohtunikult (või võitja võistkonna käest) tuleb võistluse tulemus, siis kirjuta see esmalt alagrupitabelisse. Seejärel sisesta tulemus Event Makerisse, sest siis saavad nii mängijad kui fännid kohapeal ning üle maailma võistluse veebilehe kaudu näha nii tulemusi kui isegi võimalikke play-off vastaseid isegi oma nutitelefonist.

Kui sul on võimalus kasutada mõnda suurt ekraani (piisab ka vähemalt 20′ arvutiekraanist), siis saad võistlustele tekitada ka LIVE-skoori, milles on kirjas nii tiimid, skoor, aeg kui vigade arv. Mäletad Tallinn Open turniiri peaväljaku ekraani? Täpselt sama lahendus on ka FIBA tiitlivõistlustel, kuid veidi suuremal ekraanil.

Oma ametliku FIBA 3×3 turniiri võib igaüks korraldada – sõpradega trennis, korvpalliklubi suvises spordilaagris, koolidevahelises sõpruskohtumises jne. Isegi Eesti U18 5×5 saalikorvpalli koondis pidas sel suvel Audenteses omavahel ühe 3×3 turniiri, milles FIBA 3×3 ränkingupunktid said ka Kristian Kullamäe, Matthias Tass ja teised.

Kokkuvõte

Kui ei oleks FIBA 3×3 süsteemi, siis ei oleks ka FIBA 3×3 tiitlivõistluseid, kindlasti ei oleks tegemist olümpiaalaga ning ka Sprite 3×3 oleks lõpetanud ilmselt juba mõni aasta tagasi.

FIBA 3×3 süsteem teeb korraldajale elu lihtsamaks, turniiri tähtsamaks, võistluste tulemused atraktiivsemaks ning aitab kaasa ka riigi 3×3 ränkingule. Lisaks jäävad võistluste tulemused ajalukku ehk näiteks Kanepi Streetballi korraldaja saab tagantjärele meenutada kes 2014. aasta Kanepi 3×3 turniiri võitis ning millise võistkonna käest sai võitjavõistkond alagrupimängus (8-5 skooriga) oma turniiri ainsa kaotuse.

Loodame, et selle aastaga saavad Eestis 3×3 külaturniirid, milles “võitjale kast õlut kätte ja tulemuste paberid prügikasti”, läbi, sest ka mängijad on huvitatud osalema nendel turniiridel, millest jääb jälg nende 3×3 portfooliosse.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga