“Vahteri varvas” ehk uus kellaviske skandaal Eesti korvpallis

Laupäeval Tallinnas, 3×3 korvpalli Eesti meistrivõistluste avaetapi eliitsarja meeste poolfinaalis tekkis olukord, milles eksis nii mängija, kohtunikud kui ka turniiri peakorraldaja. Seisul 20:20 tabas Janis Vahter viske, mille lugemise korral oleks finaali pääsenud Siim-Markus Posti, Egert Halleri, Karl-Johan Lipsu ja Kristjan Evarti NB/GoodVibes tiimi asemel hoopis võistkond Teamspirit.ee/Ballzy, mille kooseisus oli lisaks Janis Vahterile ka kogenud 3×3 mängijad Renato Lindmets, Mihkel Kurg ning Kristo Saaget asendanud Sander Viilup.

Seisul 20:20 sai Janis Sander Viilupilt söödu, viskas kohe peale ning tabas ning tabloole tekkis seis 21:20, millega võistkond mängu oleks võitnud. Vastasmeeskond avaldas koheselt emotsionaalselt protesti, et mängija ei käinud 3×3 korvpallis nõutud 2-punkti joone taga ära. Vastavalt 3×3 reeglitele peab mängija olema palli toimetanud joone taha sedasi, et vähemalt üks jalg on täielikult üle joone ja teine samal ajal ei puutu kaare sisepoolt.

Kohtunike arutellu sekkus võistluste peakorraldaja, Eesti Korvpalliliidu 3×3 valdkonna juht Reigo Kimmel, kes pakkus lahenduseks vaadata videokordust, mida 3×3 avaetapil oli võimalik teha vaid peaväljakult. Videokordust, mida nüüd on kõigil võimalik analüüsida ning aegluubis järele vaadata, saab näha, et olukord ei olnud sugugi nii selge, kui vastased väitsid – nimelt tõstis Janis enne viset korra kaare seespool olnud jala õhku ehk küsimus jäi vaid selles, kas teine jalg oli täielikult üle joone või mitte.

“Ma ei annaks siin 100% kindlust, kuigi tõenäoliselt võib väita, et Vahteri varvas oli joonel ning kohtunike otsus punkt tühistada ja pall vastastele anda, oli siin õige”, ütles Eesti Korvpalliliidu 3×3 valdkonna juht Reigo Kimmel.

Reigo Kimmeli sõnul ei ole videokordused 3×3 korvpallis midagi uut, neid on kasutatud FIBA 3×3 tiitlivõistlustel juba paar aastat, kuid Eesti 3×3 meistrivõistlustel oli tegemist esimese korraga. Samas hindas Kimmel, et kõige suurema vea ei teinud mitte mängija, vastasvõistkond ega ka kohtunikud, vaid võistluste peakorraldaja ehk tema ise.

“Suheldes võistlusjärgselt Eesti FIBA 3×3 kohtuniku Alex Talisaineniga, kes võistlusi jälgis seekord interneti vahendusel, sain aru, et videokorduseid tohib küll kasutada, kuid nende kasutamisel on omad reeglid, milles ühes tingimuseks on ka see, et videokorduste võimalust tuleb enne turniiri mängijatele tutvustada. Ma ei oleks tohtinud pakkuda kohtunikele välja võimalust videokordust vaadata, kehtima oleks pidanud jääma kohtuniku otsus ja kui see oleks olnud ekslik, siis tegemist oleks olnud inimliku veaga, mida korvpallis ikka tekib,” ütles Kimmel.

Eesti 3×3 korvpallile oli tegemist õpetliku olukorraga, kus järgnevateks 3×3 Eesti meistrivõistluste etappideks plaanitakse luua videokorduste ja protestide võtmiseks eraldi juhend. Kimmel lubas küsida ja jagada ka Rahvusvahelise Korvpalliliidu (FIBA) 3×3 valdkonna spetsialistide kommentaari antud olukorrale.

3×3 korvpalli Eesti meistrivõistluste sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Rakvere 3×3 etapiga ning ülejärgmisel Viimsis. Info ja registreerimine: www.tanavakorvpall.ee