Tänavakorvpall 1998

Tänavakorvpall oli ’90 aastatel Eestis nr.1 suvine spordiala. Peamiselt põhjusel, et teisi alasi toona väga ei olnud, näiteks Simple Session, SEB sügisjooksud jpt alustasid alates 2000. aastast.

1993-2003 korraldas suvist tänavakorvpalli kunagine Eesti Korvpalliliidu peasekretär Peeter ja Marek Ainsam (AS Stigmar), koos tiimiga. Võistluste kohapealne korraldus oli vastavalt asukohtadele kohalike korraldajate teema, Stigmar juhtis üldist turundust ja organiseeris võistluspaikadesse korvikonstruktsioonid.

Tänavakossu aktiivseimateks aastateks olid 1997-1998, kui lisaks 14-etapilisele sarjale toimus ka Adidase 3×3 turniir Lauluväljakul. Näiteks Pärnu etapil osales toona rekordilised 231 võistkonda.

Kuna Eesti ajalehtede online arhiivist artikleid enam ei leia, siis kopeerisime siia mõned meenutused:

Tänavalahingud tulekul

TARVI UUSEN

Juba traditsiooniliseks saanud tänavakorvpallisari stardib oma viiendale hooajale 23. mail Keilas. Kokku on kavas 14 etappi. Tänavakorvpall tähistab Eestis oma esimest juubelit. Viis suve tagasi, 1994. aastal alustas AS Stigmar nende võistluste läbiviimist. Tänaseks on tänavakorvpall saanud Eestimaal suve lahutamatuks osaks.

«Püüame sel aastal võistlused võimalikult hästi, juubelile vääriliselt, läbi viia,» ütles Marek Ainsam ASist Stigmar. «Eelmistel aastatel on osavõtjate arv tõusnud keskeltläbi 20 protsendi kaupa. Kui selline tõus jätkub ka tänavu, on see kordaminek.»

Nagu eelmiselgi aastal, on ka tänavu kavas 14 etappi. Alustatakse seal, kus möödunud suvel lõpetati – Keilas laupäeval, 23. mail. Lõpetatakse 15. augustil Haapsalus.

Juhend tugevam «Üritame teha kõik osavõtjatele võimalikult mugavaks. Ka selle aasta juhend on tugevam, kaksitimõistmise võimalus on väiksem,» ütles Marek Ainsam. «Sel suvel on etappide korraldajail kohustus viia läbi turniir kõigis 12 kavasolevas võistlusklassis olenemata sellest, palju on etapil osalejaid. Reeglites olulisi muudatusi pole, lahendatud on mõned eelmise aasta vasturääkivused, seda eriti vabavisete osas. Ka eliidi võistlussari on tõesti eliit – seal mängivad vaid lõppenud hooajal EMKLis kaasa teinud pallurid. Ühesõnaga, juhend on sel aastal tugevam.»

Mullu suvel eeldati, et osalenud võistkondade poolest jääb suurimaks Pärnu etapp, kus mängisid kaasa 146 nais- ja meeskonda. Kui Paide etapi peakorraldaja, ASi Kuma juhataja Ervin Runnel lubas teha suurema, oli kahtlejaid palju. Ometi tuli kohale rekordilised 157. Sellest arenes Stigmari ja Runneli vahel koostöö, mille tulemusena jõuti kokkuleppele, et viimane võtab enda peale agentuuriteenuse, so. sponsorite otsimise, reklaamikorralduse jms.

Mitte ainult korvpall «Tänavuse sarja ametlik nimi on Tänavakorvpall ‘98. «Kui eelmistel aastatel on olnud üks peasponsor, siis sel suvel on kolm suursponsorit – Pepsi, AEG ja EMT,» ütles Ervin Runnel.

Varasemast rohkem püütakse võistlusi ühildada muu showga. «Mitmes paigas peetakse tänavakorvpalli etapp kohaliku suure suveürituse raames – Viljandis Hansapäevade ajal, haapsalus Valge Daami päevade ajal, Pärnus suvepäevade ajal, Antslas on etapiga koos kohalik laat jms,» lisas Runnel.

Etappidel on peale peaala, 3:3 vastu mängu kavas ka muid võistlusi. Runnel nimetas siin Rondo viskevõistlust (Rondo on Ühinenud Meiereide mahlatoodete kaubamärk), Red Bulli dzhiibilükkamise võistlust, ka viktoriine jms, lisaks need üritused, mida iga etapi otsene läbiviija ise välja mõtleb.

Tänavakorvpall Pärnus 1998

Läinud laupäeval peetud Tänavakorvpalli ‘98 sarja neljandal, Pärnu-etapil osales koguni 231 võistkonda, mis on teadaolevatel andmetel Baltimaade sarivõistluste rekord. Eestis viiendat aastat keerleva tänavakorvpallikarusselli senine suurim osavõtjaskond pärineb tänavuselt teiselt etapilt, kui Tallinnas mängisid 176 võistkonda. Sarivõistlustel on Kaunases mänginud 220 tiimi, kuid absoluutne tipptulemus kuulub Riias peetud Adidase turniirile. Kui osalejaid oli kogunenud 800, olid korraldajad lihtsalt sunnitud registreerimise lõpetama.

Sel suvel peetud nelja etapi põhjal on võimalik teha esimesi üldistusi. Nagu korraldajad lootsid, ongi osavõtjaskond kasvanud möödunud aastaga võrreldes umbes 20-25 protsendi võrra. Ilmselt tuleb hakata mõtlema väljakute arvu suurendamisele. Praeguse tosina platsi juures venisid Pärnus mõne võistlusklassi mängud õhtul kella 9-10ni. Samuti on mitmes sarjas välja kujunenud liidrid.

Kõige noorematest, 1987. aastal ja hiljem sündinud poistest jäi Rosqvist (Tanel Kurbas, Martin Rausberg, Erik Mäe, Gert Zäuram) Pärnus esmakordselt esikohata ja platseerus kolmandaks. 1983.-1984. aastal sündinud tüdrukutest on kolm etappi võitnud Diffens (Kätlin Erkmann, Liis Kangur, Martina Aas, Merje Maripuu), Pärnu esikoht tuli vaatamata sellele, et osavõtjate vähesuse tõttu pidid nad mängima koos aasta-kaks vanemate tüdrukutega. Kõige arvukamas, amatööride sarjas on kaks etappi võitnud ja korra kolmandaks tulnud Ehitustööriist, kus Aleksandr Karavajevi kõrval mängivad Toomas Kaarepere, Meelis Prits ja Peter Lind.

Firmadest on kaks etapivõitu Tänavakorvpalli ’98 ühe peasponsori AEG meeskonnal (Priit Eelmäe ning Rainer, Margo ja Tarvi Uusen). Eliidis võitis kaks esimest etappi Arte (Reimo Luht, Kaido Seil, Kim-Erik Küttis ja Margus Vijard). Naised on osalenud vaid kolmel etapil, kaks neist võitis ja viimati jäi teiseks Giraf (Lea Vene, Ülle Järv, Sirje Kikas ja Erika Eluri.

Viies etapp mängitakse täna Narvas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga