Mida peaksid teadma 3×3 korvpallisuvest?

2022. aasta 3×3 korvpallisuvi algab juba kuue nädala pärast ja tuleb traditsiooniliselt vägev. Sarja nimisponsor Alexelale lisandus esitlejana Scanweld, mis kindlasti tõstab nii sarja kvaliteeti kui osalushuvi.

Tänasest algas sarja registreerimine, mis tõenäoliselt tekitab sarnaseid probleeme, mis varasematel aastatel. Segaduste vältimiseks kirjutan neid lahti.

Liiga suur huvi

Võib päris kindel olla, et mitmes sarjas on osalushuvi suurem kui iga võistlusklassi esialgne limiit ehk 12 võistkonda. Limiit tuleneb otseselt korvide ja võistlusklasside ning mängude koguarvust.

Korraldaja võib limiiti suurendada, kuid ei pea seda garanteerima. Kõikidele huvilistele on soovitus võistkond varakult registreerida, sest sari on avatud ja ei saa välistada, et piiratud kohtadele panevad end kirja ka mitmed auhindu jahtivad tugevad välisvõistkonnad.

Liiga väike huvi

Samuti võib ette aimata, et mõnes võistlussarjas tuleb võistkondi vähem kui 12. Näiteks 40+ seeniorid, aga võimalik, et ka naised ja tüdrukud? Seda paraku ei ole võimalik muul viisil teada, kui vaid registreerimise alusel.

Võistlusjuhend näeb ette, et korraldaja peab väljakuulutatud sarjas turniiri läbi viima, kui sellesse registreerub vähemalt kuus võistkonda. Samas võib korraldaja otsustada seda teha ka vähemate, seda isegi vaid kolme tiimi puhul.

Registreerimine lõppeb võistlusnädala neljapäeva õhtul kell 20:00 või kui võistlusklassi limiit saab täis, mis võib juhtuda ka varem.

EKL korraldab ja koordineerib

Alates 2018. aastast korraldab Eesti Korvpalliliit sarja esimest ja viimast etappi. Teistel etappidel vastutab turniiri eest kohalik korraldaja. EKL aitab kohalikele 3×3 etappidele siiski korralduslikult kaasa (tehniline abi, osaline kohtunike/laua abi, promo, registreerimised, ajakavade koostamine jne).

See tähendab, et etapid on oma olemuselt ja tasemelt erinevad – asukohast tingitud korvide arvud ja mänguväljakute katted, asenduspinnad, võistlusklassid ja auhinnad.

Auhinnad

Auhinnad olenevad nii võistlusklassidest kui ka etappidest. Mitmed kohalikud korraldajad suudavad oma toetajata abil välja panna parema auhinnalaua kui EKL. Näiteks eelmisel aastal sai Kohilas etapi võitnud võistkond 2000 eurot ning MVP-i ks valitud Oliver Metsalu lisaks 1300 eurot väärt õhksoojuspumba.

Selle aasta etappide auhinnad on alles selgumisel. Esimesena andis auhinnafondist teada Väike-Maarja, kus 4. juunil saab U18 sarja võitja 1000 eurot. Ma kordan – noortesarja võitja saab tuhat eurot! Rahalisi auhindu jagub seal ka World Tour sarjas, kus auhinnafond on 2400 eurot, millest võitjale 1200. Samas on kindlasti etappe, kus auhinnafond on oluliselt väiksem, kuna osalustasud ja toetused katavad mõnel juhul vaid tehnilise lahenduse ja kohtunike kulud.

Registreerimine

Kõikide U15 ja vanemate võistlusklasside registreerimine toimub FIBA3x3 lehelt. Kõik U15 ja vanemad mängijad peavad omama e-maili teel kinnitatud play.fiba3x3.com lehel loodud kontot.

Võistkonnaliikmetel (näiteks U13 ja U11 sari), kellel kontot ei ole, on võistluste lehel perekonnanimes tärnid. Turniirile registreerumisel peab võistkond lisama vähemalt 3 mängijat. Mängijaid on lubatud muuta, kuid suve jooksul võib võistkonnas osaleda maksimaalselt 6 mängijat.

Puudumine

Kindlasti tekib võistkondi, kes turniiridele suvaliselt registreeruvad, eelmisel aastal näiteks mitmed välistiimid, kuid on ka neid, kes “unustavad” või mõjuvamal põhjusel osaleda ei saa. Kuna see võib tähendada olukorda, et mõni võistkond limiidi tõttu turniirist osa võtta ei saanud ja kohaletulnud võistkond jääb seetõttu mängudest ilma, siis puudumistest on võistkond kohustatud eelnevalt teada andma (viimasel hetkel kasvõi telefoni teel).

Põhjuseta puudumise korral eelmaldatakse võistkond järgmistelt etappidelt seniks, kuni võistkond on maksnud puudutud etapi korraldajale osalustasu.

Osalustasud

Hoolimata kõikidest hinnatõusudest üritab 3×3 sari jätkata võimalikult madalate osalustasudega ehk 30 eurot/võistkond noortesarjades ja 60 eurot/võistkond vanemates võistlusklassides. Kohalikel korraldajatel on siiski õigus oma etapi osalustasusid ise otsustada.

Kuna etappidel on erinevad korraldajad ning võistlusklassidel erinevad osaluskorrad, siis hooajatasu 3×3 sarjal eraldi ei ole. Kui mõni võistkond soovib etapi osalustasu arvega maksta, siis tuleb sellest korraldajale teada anda vähemalt nädal enne võistluse algust ning tasu tuleb ära maksta enne võistluse algust. Kohapeal toimub arveldamine sularahas, soovi korral saab korraldajalt tasu maksmise kohta kviitungi.

3×3 Eesti meister 2022

Alexela 3×3 korvpalli kõikide võistlusklasside Eesti meistrid ja lõplik paremusjärjestus selgub 6. augustil 2022 Tallinnas ainult finaalturniiri tulemuste põhjal. Finaalturniirile pääsevad iga võistlussarja 12 paremat võistkonda.

NB: 3×3 Eesti meistriks kroonitakse vaid Eesti võistkonnad, finaaletapil kolme parema sekka jõudnud välisvõistkonnad saavad osa auhinnalauast.

Küsimustega ja registreerimismurerdega kirjutage: reigo@basket.ee