Meeste 3×3 korvpalli hetkeseis paneb mõtlema

Uue peatoetaja ehk Alexela nime all alanud 3×3 korvpalli suvine Eesti meistrivõistluste sari on saanud alguse, mida oli karta. Nimelt on esmakordselt 3×3 ajaloos olukord, kus kõik võistkonnad ei mahu platsidele. Põhjust ei tule kaugelt otsida, sest pandeemia tõttu jäid eelkõige noored võistluskogemusest ilma.

Võistelda said vaid parimad ehk PAF KML meistriliiga ja Saku I liiga mängijad. Viimased pidasid oma Final4 turniiri Paides 3×3 avaetapi ajal.

See on ilmselt üks põhjus, miks eliit sarja meeste ehk World Tour kategoorias registreerumine on hetkel tagasihoidlik. Avaetapil osales vaid 5 võistkonda, kellest üks oli Läti noortevõistkond, Väike-Maarjas osales World Tour sarjas 3 Läti ja üks Leedu võistkond, kes ka sarja võitis. 12 võistkonda, mis on minimaalne, et sari saaks FIBA poolt määratud purple reitingu sai kokku vaid sedasi, et osalema tuli ka U18 sarja võistkond Helikopterid.

Nädala alguse seisuga on laupäevaks Rakverre, kus nii noorte kui amatööride sarjas on järjekord ukse taga, registreerunud vaid 4 tiimi WT kategoorias. Samal päeval toimub Leedus eliit sarja meeste turniir, millest võtab osa 24 võistkonda, kes kogu päeva vältava turniiri jooksul selgitavad endi seast välja kaks paremat, kes pääsevad pühapäevasele 3×3 profisarjale, kus 10 tiimi on kohad kindlustanud.

Tuleb tunnustada Leedu 3×3 huvi ja kavalust. Kui soovid nende pro-taseme turniirist, mis FIBA3x3 reitingu alusel on sama, mis Väike-Maarja, Rakvere jne, osa võtta, siis oled oodatud, kuid pead end eelneval päeval 24 võistkonna seast kahe parema sekka saama. Mõni Läti, Saksamaa ja isegi Hispaania võistkond on seda üritanud.

Eesti Korvpalliliit maksis küllaltki suure litsentsitasu, et ka meie suvine sari oleks osa FIBA3x3 maailmaturneest. Seda ta World Tour kategoorias ka on, kus sarja võitja pääseb FIBA3x3 mastersile, mis toimub 28.-29. august Ungaris, Debrechenis.

Suures plaanis on tore ja põnev kui meie sarjadest võtavad osa ka välistiimid, kuid oluliselt suurema kahju kui auhinnarahad, tekitavad nad meile FIBA3x3 reitingupunktidega, mis nad Eestist ära viivad.

Kokkuvõttes ei ole põhjust veel muretsemiseks, sest juba sel nädalavahetusel on Dorbek tagasi platsil, WT sarja juhib Treimix, kus Kaldred ja Rosenthal, Kivi ja Erm, teisel kohal Scanweld, milles 19-20 aastased U18 sarjast välja kasvanud head mängumehed jne.

Selleks, et vähemalt üks hea Eesti võistkond jõuaks mõnele tugevale välisturniirile, on hetkel otsustatud, et 26. juunil Siim-Sander Vene poolt korraldatud NIKE 3×3 Haapsalu Lite Quest on vaid Eesti tiimidele. Kui uksed oleks ka teistele avatud, siis juba kuu tagasi oleks kohad välistiimidega täidetud. Kõigil tugevatel 3×3 tiimidel palume sellele registreeruda, eelkõige on eelistatud eliit sarja mehed. 

Oluliselt suuremad mured on teistes sarjades, kus etappidele on lisatud uus kategooria – Waiting List (ALL) ehk ootelist kõikide sarjade ukse taha jäänud tiimidele.

Palume kõikidel tiimidel, kes mingil põhjusel turniirile tulla ei saa, anda sellest teada võistluse korraldajale või reigo@basket.ee (turniiri päeval telefoni teel), või ise end eemaldada, mida saab teha senikaua, kuni turniiri ajakava pole koostatud.  Näiteks Väike-Maarja etapi U18 sarjas ei andnud oma mitteosalemisest teada võistkond Rap La. Kui seoses sellega oleks võistkondade arv langenud alla 12, siis oleks U18 sarja 3×3 reitingupunktid langenud U15 sarja põhiseks. See aga võib selle aasta 1. novembril tähendada, et Eesti jääb mõne punktiga 2022. aasta FIBA U18 3×3 maailmameistrivõistlustest eemale.

Lõpetuseks selle aasta jaanuaris avaldatud mõtteavaldus Leedu 3×3 korvpallist.