Mida peavad korvpallurid teadma oma isiklikust FIBA 3×3 reitingust?

Sel aastal on Eesti korvpallurite isiklik FIBA 3×3 reiting olulisem kui kunagi varem, sest järgmine aasta on olümpia-aasta.

Selleks, et mängija saaks ametlikku 3×3 reitingut peab ta:

  • Looma endale PLAY.FIBA3X3.COM lehelt isikliku konto (link “SIGN UP”).
  • Peale konto loomist tuleb oma e-mailis FIBA poolt saadetud ametlikus kinnituskirjas vajutada CONFIRM.
  • Osalema 3×3 turniiridel. FIBA reitingupunkte saab ka turniiril kõige viimaseks jäänud võistkonna liige.

Kõige tähtsam on teada, et aktiivsed FIBA 3×3 reitingupunktid kestavad ühe aasta ning et mängijatel läheb aasta jooksul kirja 9 parema 3×3 turniiri tulemus.

Kui mängija on jõudnud oma reitingupunktidega Eesti vastava kategooria (mehed/naised, U23 noormehed/neiud, U18 poisid/tüdrukud) TOP100 mängija sisse, siis tema punktid lähevad arvesse Eesti riigi vastava kategooria 3×3 reitingus. Nooremate mängijate reiting läheb arvesse ka vanemate võistlussarjade puhul näiteks vaid 17-aastane aktiivne Virumaa 3×3 korvpallur Alver Petuhov on oma tänaste punktidega ka meeste arvestuses 23. kohal ehk aitab kaasa nii U18 kui meeste reitingule.

Eesti riigi 3×3 reiting

Riigi reitingus on vaid üks oluline kuupäev – 1. november (2019). Sel kuupäeval loeb FIBA kokku iga riigi iga kategooria 3×3 tulemused ning annab riikidele pääsme 2020. aasta tiitlivõistlustele, millest järgmisel aastal on tähtsaimaks Tokyo olümpia ja Tokyo olümpia kvalifikatsioonid.

Mängija reiting ja 3×3 koondise valik

Mängija isiklik reiting on 3×3 koondise valikul oluline vaid open sarja (ehk meeste/naiste) puhul. 2-kuud enne OM-i või OM-i kvalifikatsiooni saab Eesti 3×3 peatreener turniirile valida kokku 6 mängijat, kellest:

  • 4 on oma kategooria (mehed/naised) TOP10 seas.
  • 2 on oma kategooria (mehed/naised) TOP50 seas omades vähemalt 56 000 reitingupunkti (mehed) või 36 000 punkti (naised).

Kuigi peatreener sõidab võistlusele 4 mängijaga, siis võimalikke viimase hetke vangerdusi saab ta teha vaid etteantud 6 mängija seast, kes kõik peavad vastama etteantud kriteeriumitele.

Täna ei ole veel mingit mõtet mängijate 3×3 edetabeleid vaadata (mida saab igaüks teha sarnaselt 3×3 turniiridega, kuid valides PLAYERS), sest väga paljudel Eesti TOP 3×3 mängijatel on endiselt kirjas eelmise aasta reitingupunktid, mis lähima kuu-kahe jooksul kustuvad.

2020 Tokyo olümpia kvalifikatsioon

FIBA on kuulutanud välja 2020. aasta Tokyo olümpiamängudele kaks kvalifikatsiooni, milles eelistatud kuud on 2020. aasta märts 20-võistkonnaga põhiturniirile ning 2020. aasta aprill 6-võistkonnaga lisaturniirile (riigid, kes suures korvpallis olümpial ei osale).

Eesti pääseb väga suure tõenäosusega Tokyo olümpia 3×3 korvpalli kvalifikatsioonile peale, hetkel pole veel selge, kas meeste, naiste või mõlemas kategoorias. Kuid juba täna tuleb vaadata, kes on need mängijad, keda sellele turniirile saaks üldse saata!

Põhilisteks kriteeriumiteks on kaks asjaolu: 

  • Mängija peab omama kogemust ehk kõrget reitingut, kuna FIBA 3×3 reeglid ei luba valida mängijaid, kellel see puudub. Olgu see teadmiseks ka kõikidele fännidele, tugitoolisportlastele ja kommentaatoritele, kelle hinnangul võiks Eestit esindada see või teine hea mängija.
  • Kuna tegemist on klubikorvpalli hooajaga (märts-aprill), siis vajab mängija ka luba oma klubi ja treeneri käest.

Kokkuvõttes on Eestil ajalooline võimalus jõuda korvpallis olümpiamängudele, kuid tehniliselt ja mängijate valikus saab ilmselt olema see keerulisem kui kunagi varem. Igal huvilisel on võimalus veel allesjäänud 3×3 turniiridelt kõrgeid reitingupunkte koguda, et uue aasta alguses olla vähemalt 3×3 koondise valikus.