Leedu 3×3 korvpalli ajalugu ja tulevik

#OnAeg rääkida Leedu 3×3 korvpalli ajaloost ja tulevikust. 

Eesti ja Leedu 3×3 korvpalli ajalugu on suhteliselt sarnane. Ka seal toimusid 90′ aastatel suured 3×3 turniirid, peale seda jätkus sari ühe kohaliku promootor Linase eestvedamisel Snickers Virusena, kuni ühel hetkel see lõppes.

Ilmselt seetõttu toetas Sprite Leedus 1×1 turniiri, mis lõppes samuti 2017, kuid oli aeg, kus Leedu korvpallurid olid väga pahased, sest Eesti oskas seda asja paremini. Seda tunnistas ka Kristjan Kanguri endine klubikaaslane Ovidijus Varanauskas ja teised, kes võitsid nii 3×3 Tallinn Openi kui hiljem ka Lausannes toimunud FIBA 3×3 World Touri.   

2017. aastal viis Sprite Eesti 3×3 sarja ja Leedu 1×1 sarja võitjad koos kaaskonnaga ühisele auhinnareisile Prantsusmaale EuroBasketi finaalvõistlusele, kus Leedu korvpallitegelased andsid mõista, et nendel ei ole mingeid plaane 3×3 korvpalliga.

Oli aeg, kus Eesti 3×3 korvpalli korraldus oli parem kui Leedus. 

See jutt muutus. Kõige hiljemalt 2020, kui käisin isegi Leedu 3×3 oludega tutvumas. Kui kohaliku 3×3 korvpalli meistrivõistluste sarja korraldus on hinnanguliselt umbes sarnane, mis Eestis, siis samal ajal Palangasse ehitatud 3×3 areen ja seal toimunud Hooptrans 3×3, oli veidi teisest ooperist. 

Ja see, mida leedukad planeerivad 2021. aastaks, on jällegi kordades suurem, kui Eestis oleks võimalik. 1500 kohaline areen ja muud jutud.. 

Eesti 3×3 peatreeneri Siim Raudla hinnangul said leedukad aru, et neil on olümpialt võimalik veel üks medal võtta ja selle nimel nad ka pingutavad ja panustavad. 

Ka sel suvel jätkavad nad oma 3×3 sarjadega ja suuremalt kui kunagi varem. Leedus on korvpallureid rohkem ja seetõttu võimalus ka selleks, et luua oma 12 tiimiga 3×3 profiliiga jne. 

Täna on olukord vastupidine kui mõned aastad tagasi. Täna peab Eesti Leedust eeskuju võtma. Keeruline, sest meil ei ole sarnases mahus võimalik panustada. Aga FIBA 3×3 tiitlivõistlustel on Eestil alati võimalus Leedut võita. See võib juhtuda juba sel suvel FIBA 3×3 EM-il. Kasvõi lisaajal ja ühe punktiga. 3×3 korvpall on juba selline mäng.