Eestis ei ole ühtegi 3×3 korvpallurit

See, veidi klikimagnetina pandud pealkiri, on Eesti Korvpalliliidu 3×3 valdkonna juhi isiklik arvamus, mille põhjendust saab lugeda allolevalt. 

FIBA 3×3 süsteemi alusel on Eestis üle 6600 mängija, kes on alates 2011. aastast osalenud mõnel 3×3 turniiril. Nendest on aktiivseid mängijaid ehk neid, kes on osalenud viimase kalendriaasta jooksul vähemalt ühel 3×3 turniiril, on üle 3000.

Eesti Korvpalliliidus on pikemat aega käimas “Korvpall 2030” arengukava arutelu. EKLi 3×3 valdkonna juht soovib selle väitega öelda ja anda arengukava arutelul osalejatele sisendi, et 3×3 korvpall ja saalikorvpall ei ole konkurendid, sest kõik on üks korvpall.

Kas pildil olev ja tänase seisuga FIBA ülemaailmses reitingus Eesti #1 mängija Joonas Järveläinen on “3×3 korvpallur”? Ei ole. Joonas on korvpallur, kes oskab lisaks saalikossule ka olümpiaalana tunnustatud 3×3 formaati. Sama kehtib ka kõikide teiste mängijate kohta (Kotsar, Dorbek, Puidet jne).

Eesti on FIBA 3×3 ülemaailmses reitingutabelis kõikides kategooriates väga kõrgetel kohtadel. Näiteks U18 noormeeste arvestuses oleme täna maailma #4 kohal (EU 3 koht). See tähendab, et meil on palju U18 noori, kes on saanud kogemuse ka 3×3 korvpallist.

Sellegipoolest ei saa ka ühtegi U18 korvpallurit nimetada vaid 3×3 korvpalluriks.

Soovin, et kõik Eesti Korvpalliliidu liikmed võtaks 3×3 korvpalli kui võimalust tuua Eesti korvpalli juurde rohkem huvilisi. Seetõttu andsin “Korvpall 2030” arengukavasse omapoolse sisendi, et FIBA 3×3 süsteemis oleks aastaks 2030 oleks neid mängijaid, kes on osa võtnud mõnest 3×3 turniirist, isegi rohkem kui ametlik statistika saalikorvpallist. Enamus mängijaid on kindlasti samad, kuid juba täna on 2 näidet, kus 3×3 formaat on Eesti korvpallile toonud mängijaid juurde:

  • Eesti Koolispordi Liidu Sportland 3×3 sari, kus ka oma üllatuseks kuulsin, et mõne kooli mängijatel pole isegi korvpallisaali, aga tulid võistlema. Mõnel mängijal oli see esimene kord Paide E-Piima Spordihallis mängida. Loodetavasti saavad sellest inspiratsiooni veel mõned “Jaak Jalaka”-tüüpi huvilised, kes vajadusel panevad terve kooli 3×3 formaati mängima.
  • Naiste TOKYO2020 teekond, kus naised on toonud 3×3 formaadi läbi korvpalli juurde tagasi mitmeid mängijaid, kellel viimasest korvpallimängust on aastaid möödas.

Kokkuvõttes on Eesti Korvpalliliidu jaoks kõik üks korvpall. Olgu see saalis, õues või ratastoolis. 1×1, 3×3 või 5×5 formaadis. #kõikonükskorvpall

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga