Kanepis peeti aegade tasavägiseim 3×3 turniir

Laupäeval peeti Kanepis 3×3 korvpalli Eesti meistrivõistluste IX etapp World Tour, Harrastajate, U15 ning U18 sarjas. Viimane oli 16 võistkonnaga turniiri populaarseim võistlusklass, milles Eesti korvpalliliidu 3×3 valdkonna juhi Reigo Kimmeli hinnangul toimus Eesti 3×3 korvpalli meistrivõistluste ajaloo kõige tasavägisem turniir Eestis.

“Surnud ringe, kus kolm võistkonda saavad alagrupis ühepalju võite, juhtub 3×3 korvpallis sageli, kuid olukorda, et ühes võistlussarjas juhtub seda kolmes alagrupis neljast, ei meenu mulle ühesti varasemast 3×3 turniirist. Sellele tuleb lisada juurde olukord, kus C-alagrupis suutsid Raidurid ja LastKings visata samade võitude korral ka samapalju punkte, mis tähendab, et vastavalt FIBA 3×3 reeglitele tuli arvesse võtta võistkonna reitingut, mis Raiduritel (4538) oli parem kui LastKingslil (2140). Kõige krooniks tuli U18 sarja võitjaks alles 12 asetuse saanud võistkond Ladujad (Kaur-Erik Suurorg, Gregor Kiilmaa, Rasmus Andre ja Riko Feliks Plunt), kes alagrupis said vaid ühe võidu ning pääsesid play-offi surnud ringi parimana. Ladujad said alagrupis kindla 21:9 kaotuse Kindla Käega võistkonna käest, kellega kohtuti taas finaalis, mis võideti lõpuks 18:16”, hindas Kimmel.

Väga tasavägised alagrupimängud jätkusid play-offis, kus Ladujad said vaid 15:14 võidu Helikopteri käest, samal ajal kui Raidurid pidasid kõigepealt kõva lahingu Kaspar Clemet Kuusmaa, Gregor Alliku ja Aksel Brifki ehitusladu.ee tiimi vastu, kus saadi lõpuks 21-19 võit ning jaksati pakkuda kõva konkurentsi poolfinaalis Kindla Käega võistkonna vastu, milles siiski viimane võttis 21:15 võidu.

Teises poolfinaalis, kus Ladujatel kukkus sisse pea iga õhkuläinud pall, lõppes mäng veidi varem enne normaalaega 21:13 ning peale oma päeva viiendat mängu küllaltki “süsid” Ladujad said visata paariks minutiks pikali, jalad toolidele, samal ajal kui Kindla Käega oma võitu vormistas.

Kolmandale kohale pressis end 21:11 tulemusega võistkond Hospidal Kids, kes said samuti mõne minuti rohkem puhata kui Raidurid.

Korraldajad soovisid enne U18 finaali pakkuda ka teisele finaalivastasele pikemat puhkust, milleks korraldati enne finaali keskjoone viskevõistlus. Teise poolfinaal võitnud Kindla Käega võistkond (Ken-Martti Reinart, Kaur Torn, Kristo Juurak ja Oliver Sepp) ei jõudnud käsi põlvedelegi panna enne kui esimesena keskjoone viskele asunud Gregor Allik oli juba palli korvi toimetanud.

Lisaks tasavägisele turniirile tuletasid U18 sarja tulemused paljudele meelde FIBA 3×3 korvpalli eripärasid, milles paremusjärjestuse selgitamisel arvestatakse:

  • Võitude arvu (rohkem võite parem koht, sama ka saalikossus).
  • Omavahelise mängu tulemust (NB: omavaheline mäng saab olla vaid kahe võistkonna vahel ehk olukorras, kus kaks võistkonda omab võrdsel arvul võite, läheb arvesse omavaheline mäng).
  • Rohkem keskmiselt visatud punkte mängus. Lihtsustatult tähendab see rohkem visatud punkte (NB: arvesse lähevad kõik mängud), kuid üldarvestuses, kus mõni võistkond osaleb näiteks kolme, teine aga nelja võistkonnaga alagrupis, arvestatakse mängudes visatud keskmist.
  • Kui ka sel juhul on võistkonnad võrdsel positsioonil, siis arvestatakse võistkonna eelnevat 3×3 reitingut, mis koosneb võistkonna kolme mängija viimase 12-kuu 9 parema 3×3 turniiri tulemusest. Võistkonna reiting selgub enne turniiri kui võistkond on õigeaegselt registreerinud tiimi kolm mängijat. Ka sel juhul võib seis olla võrdne, näiteks olukorras, kus mängivad võistkonnad, kes varem pole 3×3 mänginud. Sellisel juhul saavad võistkonnad asetuse automaatselt kui võistkonna korraldaja loob turniiri ajakava ehk loosi teel juba enne turniiri algust.

Kanepi turniiril osales Harrastajate võistlusklassis Eesti kõige kogenum 3×3 võistkond Deckol Ehitus, kes kaotas vaid finaalis (15:11) Estravanile, kusjuures Deckol Ehitus, kes mängis koosseisus Silver Kuuba, Indrek Poom, Karl Markus Poom andis enne turniiri oma võistkonna kauaaegse liikme Merlis Nikluse Haug Creative tiimi, kes kaotas veerandfinaalis 21:20 KK Valgamaa/Värska võistkonnale, kes lõpuks sai III koha.

Vaid viie võistkonnaga World Tour sarjas proovisid korraldajad enne turniiri ennustada, kes võiks Tartu võistkonnale Yes Experience (Kregor Hermet, Märt Rosenthal, Partik Saal, Robin Kivi) kõrval finaali jõuda, kuid üllatusi juhtus ka selles sarjas, kus Yes Experience jäi tänu viimase sekundi kaotusele (19:18) EMÜ SK vastu ning veidi kindlamale kaotusele (21:15) kolmekesi mänginud SofaHoop (Martin Jurtom, Tom Kaldre, Ott Sellis) finaalist üldse välja.

Alagrupi võitis SofaHoop, kes finaalis läks kokku EMÜ SK võistkonna vastu (Argo Orumaa, Ken Karja, Lennar Laasik, Randel Lille). Loogiline, et põnevusi pakkunud turniiril läks ka World Touri finaalmäng 17:17 seisult lisaajale, mida SofaHoop läks 1:0 juhtima Tom Kaldre rünnakust, millele EMÜ vastas kohese kaugviskega ja sai ka 19:18 võidu.

Kanepi turniiri otseülekannet on võimalik tagantjärele meenutada (täispikk video tekib samale lingile ilmselt homseks), millest leiab ka turniiri ühe efektseima soorituse, kus WT sarjas mänginud ehitusladu.ee võistkonna liige Gregor Allik saatis vastase kohvile.