Eesti 3×3 naiskonnale EM-ilt 14. koht, kas meestel on medalivõimalus?

Eesti 3x3 koondis 2021

Möödunud nädalavahetusel toimusid Rumeenias ja Iisraelis FIBA 3×3 korvpalli Euroopa meistrivõistluste kvalifikatsiooniturniirid, millest selgusid 12 riiki, kes 10.-12. septembrini sõidavad Pariisi 3×3 korvpalli Euroopa meistrivõistluste finaalturniirile.

Rumeenias olid võistlustules ka Eesti 3×3 koondised, kus mehed said finaalipääsme, naised jäid veerandfinaali 15-12 kaotusega Ungari vastu esimesena finaalpääsmest eemale. Kuna 3×3 korvpalli lõplik paremusjärjestus pannakse kokku ka finaalturniirist väljajäänute seas, siis juba täna saab öelda, et naiste arvestuses 28 osalenud riigi seas said Eesti naised kokkuvõttes 14. koha.

Pariisis, Eiffeli torni ees mängitavale FIBA 3×3 korvpalli Euroopa meistrivõistluste finaalturniirile pääsesid seega:

MEHED: Prantsusmaa (korraldajamaa), Serbia (2019 võitja), Venemaa (reiting), Sloveenia (reiting), Belgia, Austria, Poola, Iisrael (Iisrael kvalifikatsioon), Eesti, Holland, Ukraina ja Leedu (Rumeenia kvalifikatsioon)
 
NAISED: Prantsusmaa (korraldaja ja 2019 võitja), Venemaa (reiting), Holland (reiting), Rumeenia (reiting), Iisrael, Saksamaa, Belgia, Hispaania (Iisrael kvalifikatsioon), Leedu, Ukraina, Ungari ja Suurbritannia (Rumeenia kvalifikatsioon).
 
Esialgse hinnangu kohaselt tegid meie 3×3 koondised maksimumilähedase saavutuse. Naistel, kel 3×3 treeningperiood algas aprilli lõpus, said mängida nii OM kvalifikatsioonil, OM lisakvalifikatsioonil ning EM kvalifikatsioonil, sai ainsaks komistuskiviks Ungari, kellega kohtuti kõigil kolmel korral, kusjuures viimane, 3×3 EM-i veerandfinaal, oli kõige tasavägisem.
 
Ungarile, kes korraldas OM lisakvalifikatsiooni, oli EMi finaalturniirile pääs vaid lohutusvõiduks, sest nende suurimad panused olid pandud just kodus peetud OM lisakvalifikatsioonile, kus nii Hollandi mehed kui naised said finaalis kaotused (meestel 12-14 Belgia ja naistel viimase viskega 13-12 Itaalia käest). Arvestades kui suur oli Ungari panus nii rahaliselt kui ettevalmistusperioodi pikkuselt, mis kindlasti oli oluliselt pikem kui Eestil, siis peame tunnistama Ungari paremust sel alal. Samal ajal mängisid Eesti naised võrdne võrdsega nii tugeva Hollandi kui Valgevenega saades võidud mõlema võistkonna käest.
 
Tagantjärele üllatas kõige rohkem Suurbritannia, kes 3×3 korvpalli on viimastel aastatel väga tõsiselt ette võtnud, eelkõige sellega, et nende naiskond on kindlasti üks tiitlipretendent selle aasta EM-il. Just nemad said Ungari ees alagrupi võidu ja lõpetasid ka Valgevene teekonna EM finaalturniirile.
 
Kokkuvõttes tegid Eesti naised tubli tulemuse, sest kokkuvõttes jäi 28 riigi seas meie selja taha mitmeid tugevaid korvpalliriike nii 3×3 kui 5×5 formaadis.
 

Meeste 3×3 koondise edulugu

See, mida 3×3 meestekoondis Rumeenias korda saatis, on Eesti korvpalli laiemas mõistes ajalooline saavutus, sest viimati pääses Eesti 3×3 koondis 3×3 EM finaalturniirile seitse aastat tagasi (2014) kui tänane peatreener Siim Raudla oli üks koondise mängijatest. Toona 16 võistkonnaga Rumeenias peetud finaalturniiril pääses Eesti veerandfinaali, kuid pidi leppima 8. kohaga.
 
Meeste ettevalmistus 3×3 EM-iks jääb alati lühemaks, sest saalikorvpalli hooajad lõppevad hiljem. Samas oli ca kuu aega väldanud ettevalmistusperiood sisukas, kus lisaks TalTechis pea igapäevaselt peetud trennidele käidi ka Moskva Openil, kus jäädi napilt veerandfinaalidest eemale ning võidud nõrgema tasemega 3×3 turniiridelt Tallinnas ja Soomes.
 
Kui 3×3 EM-i tähtsaimateks mängudeks võib pidada viimase sekundi võitu Küprose üle, mis Eesti alagrupist edasi viis ja veidi kindlamat 21-15 võitu Läti üle, mis Eesti finaalturniirile viis, siis kõige paremini näitas meeste valmisolekut võitluslik mäng 3×3 maailma tippu kuuluva Hollandi vastu, kes võitis sel aastal esimese WT etapi Dohas ning Austrias 20 võistkonna seas peetud turniiril sai pääsme Tokyo OM-ile. Kuigi see mäng läks viimase puterdamisega Hollandile, siis kokkuvõttes näitas see, et 3×3 EM finaalturniiril on kõik võimalik.
 
3×3 EM finaalturniiril ei ole ühtegi nõrka vastast, kuigi mõni vastane võib Eestile alagrupis ehk rohkem sobida. Finaalturniiri alagrupid alles mõne nädala jooksul, kuid nüüd on EM finaalturniiirks aega pikemalt ette valmistada ja ehk kõrgemal tasemel 3×3 mängukogemust juurde hankida.
 
EM finaalturniiri esmaseks eesmärgiks saab kindlasti olema 2014. aasta tulemuse ületamine, mis tähendab alagrupist edasipääsu, samas kõikide asjaolude õnnestumisel ei saa välistada olukorda, kus meie meeste korvpallikoondis mängib esmakordselt Eesti korvpalli ajaloos tiitlivõistluste medali peale.
 
Eesti 3×3 korvpallikoondisi toetavad Alexela ja Eesti Olümpiakomitee.
 
Vaata järele Eesti vs Läti otsustavat veerandfinaali.