Arvamus: aasta spordi kokkuvõttepeol rohkem tähelepanu noortele

Eile toimus Alexela Kontserdimajas traditsiooniline Eesti Spordiaasta Tähed sündmus, mis tõi kokku Eesti spordi tähtsamad tegelased. Tänases spordimeedias antakse teada, kes kuidas hääletas, millised olid emotsionaalsemad hetked, kes ei ole rahul ja kes on väga rahul jne.

Mina jäin sündmusega rahule, oli põhjust viisakad riided kapist välja otsida ning esmakordselt said sama teha ka meie U18 3×3 maailma hõbedad. Programm oli kvaliteetne, kus korvpalluritele pakkus ilmselt kõige lõbusama hetke Genka, kelle laulusõnades oli:

“… Kalev viis CSKA kaks korda kohvile,
õnnitlused siin Kalle Klandorfile… “

Peo lõpus tehti sporditähtedega ühispilt.

Spordiaasta Tähed

Korra käis peast läbi, et kui järgmine aasta peaks Milanos kõik õnnestuma ning Aasta Võistkonnaks 2022 valitaks Eesti korvpallikoondis, siis milline see lõpupilt järgmise aasta sündmuse lavalt välja näeks. Viimati sai korvpallikoondis aasta võistkonnaks 1993. aastal.

Aga korvpall sel sündmusel ülemäära palju tähelepanu ei saanud, kuigi maakondlike spordiklubide parimate seas oli 2,5 korvpalliklubi – Korvpalliklubi Viimsi ja Korvpalliklubi Valgamaa ning Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi, kes tegeleb ka muude spordialadega.

Loomulikult lootsin, et 3×3 maailma hõbedad saaksid ka noorsportlaste valikul rohkem tähelepanu, aga selle valdkonna konkurents oli vast läbi aegade kõige tihedam. Võit läks õigustatult paar päeva tagasi alles 15-aastaseks saanud Elena Jefimovale, kes samamoodi jätkates ka järgmistel aastatel teistele noorsportlastele palju ruumi laval ei jäta.

Eesti aasta sportlast valitakse 1955. aastast. 1967. aastast alates valitakse eraldi aasta mees- ja naissportlast. 1969. aastast lisandus sellele aasta võistkond, kelleks oli Tartu Kalevi korvpallivõistkond, aasta hiljem Kalevi korvpallivõistkond ning kaks aastat hiljem Eesti korvpallikoondis. Ilmselt saab väita, et aasta võistkonna valik sai alguse korvpallist. 

Aasta noorsportlast valitakse 2006. aastast. Noorsportlase valikus on ühes potis nii poisid kui tüdrukud ning võistkonnad ja valiku teevad vaid alaliidud ja ajakirjanikud.

2022. aasta valikud?

Minu hinnangul võiks järgmisel aastal noored rohkem tähelepanu saada. Pakun selleks järgmised ettepanekud.

  • Aasta noorsportlasi valitakse kaks – samamoodi nii mees kui naine ehk nii poiss kui tüdruk. Võibolla eraldi ka võistkond.
  • Noorsportlaste valikule lisanduks ajakirjanikele ja alaliitudele ka rahvahääletuse tulemus, sest miks rahvas ei võiks oma valikut ka noorte osas teha? Hääletajaid ka EOK lehel oleks kindlasti rohkem.

Eesti spordi (mitte ainult korvpalli) üks suurimaid probleeme on see seltskond, kes ei ole enam noor, kuid veel ei tee tegusid täiskasvanute seas. Just selles ehk 19.-23. aasta vanuses sportlastest on kõige rohkem tippspordist loobujaid, sest see on vanus, kus tuleb elus ka muid olulisi valikuid teha.

U23 vanuseklassis toimuvad mitmetel spordialadel mitmed tiitlivõistlused. Kui järgmisel aastal saaks eraldi tähelepanu ka see vanuseklass, siis vähemalt mõnele sportlasele annaks see motivatsiooni kõrgel tasemel jätkata.

Vähemal 3×3 korvpallis kavatseme 2022. aastal U23 vanuseklassile varasemast rohkem tähelepanu pöörata, sest just nendest kasvavad välja uued maailmameistrid ja olümpiavõitjad, kui “vanad ja kogenud” eest ära hakkavad kukkuma.