3×3 mängijate litsentsid ja reitingud

3×3 korvpall on olümpiaala ja seoses sellega tasub näidete varal üle korrata nii mängijate kui turniiride korraldustega seonduv. Lisaks see, kuidas iga mängija saab mõjutada ka Eesti 3×3 reitingut.

3×3 “litsents”

Võistlustel 3×3 korvpalli mängimiseks peab mängija omama kontot play.fiba3x3.com keskkonnas. Seetõttu võib 3×3 kontot nimetada 3×3 korvpalli mängimise litsentsiks.

  • Kuni 13-aastastele mängijatele loob konto võistluse korraldaja sisestades mängija nime, sünniaja formaadis 01.01.2000, riigi ning rahvuse. Konto loomine on ühekordne ehk kui mängija on juba mõnel 3×3 turniiril osalenud, siis järgmise turniiri korraldaja ei pea enam mängija sünniaega, rahvust ja riiki sisestama. Kuni 13-aastaste mängijate kontod avalduvad võistluste süsteemis eesnime ja perekonnanime esitähega.
  • Oma 13. sünnipäeval saab mängja luua isikliku 3×3 konto sisestades andmed play.fiba3x3.com/signup lehelt. Sisestada tuleb ka e-mail ning peale konto loomist tuleb isiklikule e-mailile saadetud FIBA 3×3 automaatkirjas vajutada “confirm“. Kui kinnitus jääb tegemata, siis mängija konto ei ole ametlik. Kuna mängija konto on seotud mängija isikliku e-mailiga, siis konto saab luua vaid mängija ise, lapsevanematel, treeneritel ja sõpradel ei ole selle loomine lubatud. Võistluste lehel ilmub selline mängija küll täisnimega, kuid süsteemis “punasena” ehk mängija reiting ei lähe riigi reitingu arvesse (juhul kui ta on oma vanuseklassi TOP25 mängija seas). E-maili teel kinnitamata 3×3 kontosid on Eestis 542. Kui mängia vajutas FIBA automaatses e-kirjas confirm, siis konto on kinnitatud ja uut kontot mängija enam looma ei pea.

E-maili teel kinnitatud kontosid on Eestis kokku 3873, kellest 927 omavad kehtivat FIBA 3×3 reitingut ehk on viimase 12 kuu jooksul osalenud vähemalt ühel 3×3 turniiril.

Eesti 3×3 rahvuskoondiseid esindavatel mängijatel tuleb isiklik “confirmed” ehk kinnitatud konto viia veel “verified” ehk kontrollitud olekusse, mis tähendab, et EKL peab võistluste süsteemi üles laadima mängija passi. Mängija pass kinnitab, et eelmise aasta 1. jaanuari seisuga oli mängija antud riigi kodanik. Mängija konto jääb kontrollitud olekusse kuni passi kehtivusaja lõpuni. Selliseid mängijad on Eestis 132.

2018 Noorte Olümpiamängude näide

2018. aastal toimusid Buenos Aireses Noorte Olümpiamängud ja nende raames ka 3×3 korvpall. Eesti U18 noormehed olid küll kõrges rankingus, kuid pidime jõudma TOP8 sekka, et pääseda olümpiale nii poiste kui tüdrukute arvestuses. 

Toona läksid riigi reitingus arvesse kategooria TOP50 tulemust ning reiting läks lukku 1. aprillil 2018. Eesti võistles viimase olümpiapileti eest Rumeeniaga, märtsi viimastel päevadel enam kummaski 3×3 turniire ei toimunud ja Eesti oli mõne punktiga taga. Vaatasin 30. märtsil üle, et Eesti TOP50 seas oli ka üks vene nimega poiss, kes mõned korrad oli mänginud ja konto teinud, kuid konto oli jäänud e-maili teel kinnitamata ja seetõttu tema punktid ei läinud riigi reitingusse U18 arvestuses. 

Leidsin tüübi võistkonnakaaslase kontakti. Poiss sai kõne, otsis pikka aega enne kui oma e-mail junk mailist ja kustutatud kirjade seast leidis üles FIBA 3×3 automaatkirja ja sellel confirm vajutas. 

TULEMUS: 31. märtsil 2018 kell 12:00 toimunud retingu uuendusega läksid mängija punktid arvesse, Eesti läks Rumeeniast ette, sai pääsme Argentiinasse, Noorte Olümpiale, kus Kerr Kriisa, Aleksander Oliver Hint, Arthur Herman Entsik ja Jaan Erik Lepp said kokkuvõttes 9. koha. Väga vähe jäi puudu, et alagrupis oleks võidetud olümpiavõitjaks tulnud Argentiinat, kuid samas tõmmati 21-14 kott pähe USA-le. Tegemist on seni ka viimase korraga kui Eesti võitis korvpallis USA-d. Seda kõike poleks juhtunud, kui üks Lasnamäe poiss ei oleks pool aastat varem oma e-maili prügikastist FIBA 3×3 automaatkirjas “confirm” vajutanud.

Mitu 3×3 kontot?

Paljudel mängijatel on mitu 3×3 kontot. Peamiseks põhjuseks on see, et kui mängija oli alla 13-aastane, siis tal oli korraldaja poolt loodud 3×3 konto. Kui mängija sai vanemaks, siis lõi ta endale isikliku konto.

Neid kontosid on mõistlik ja vajalik ühendada. Sedasi saab ühele kontole kogu oma 3×3 korvpalli ajaloo, lisaks võib see muuta mängija reitingut. Loe lähemalt siit, kuidas seda teha saad.

Kõikidel U15 sarjas ja vanematel mängijatel on isikliku e-mailiga kinnitatud konto oluline, näiteks saadetakse sellele Ballzy e-kinkekaarte ning mõnikord ka turniiri kohta muud olulist infot.

3×3 reiting

Kõik mängijad, kes FIBA 3×3 süsteemis olevatel turniiridel osalevad, saavad FIBA 3×3 reitingupunkte. Nii World Tour klassi võitjad kui U11/U13 segasarjas viimaseks jäänud tiimi 0 punkti visanud liige.

Reitingupuntktidest on mängijale abi, sest kolme parima mängija reiting moodustab võistkonna 3×3 reitingu. Võistkonna reitingu alusel loob korraldaja turniiri alagrupid, üldjuhul see tähendab, et kaks või rohkem tugevamat võistkonda satuvad erinevatesse alagruppidesse. Alagruppidesse jaotamine toimub FIBA 3×3 süsteemi järgi automaatselt, mängijate kuulsad või vähemkuulsad nimed ja endised 5×5 saavutused ei mängi selles mingit rolli.

Reitingupunktid kehtivad 12 kuud. Näiteks viimati 2018. aastal 3×3 MM-il mänginud Maik-Kalev Kotsaril on 3×3 reiting seetõttu 0, samas 49-aastasel isal ning 10-aastasel vennal on see praegu kõrgem.

Reitingupunktid sõltuvad mitmetest asjaoludest – võistlusklass, turnirii tase ning ka see, mitu võistkonda vanuseklassis osales. Alla 12 võistkonnaga vanuseklass saab -1 reitingu, alla 8 võistkonnaga -2 reitingu. Omaette reeglid on ka vanusele, kus 40+ ja U18 3×3 tavaturniiridelt automaatselt vähem punkte. Lisaks on oluline teada, et kui U15 või vanemas võistlusklassis osaleb võistkond, kus ei ole vähemalt kolme kinnitatud 3×3 kontoga mängijat, siis automaatselt langeb kogu võistlussarja reiting.

TOP25

Eesti riigi 3×3 reitingu moodustavad oma võistlusklassis TOP25 kinnitatud 3×3 kontoga mängijat. Reiting on oluline kord aastas, 1. novembril, kui selle alusel jagatakse pääsmeid järgmise aasta FIBA 3×3 tiitlivõistlustele. 

Kõikide Eesti või muu riigi TOP25 (või ka TOP50, TOP100 jne) vanusegrupi mängijad leiab play.fiba3x3.com lehelt, valides players ja sisestades “Country: Estonia”.

3x3 TOP10 2022

Kuigi riigi reitingu moodustavad oma kategooria TOP25, siis sellesse annavad panuse kõik vanusegrupi mängijad. Näiteks kui võistlussarjas on kirjas 11 võistkonda, siis kõik mängijad saavad võistlussarja -1 reitingupunktid (kuna tiime on alla 12). Üks lisanduv võistkond, isegi kui see viimaseks jääb, tõstab võistlussarja reitingu tavatasemele.

FIBA 3×3 backend süsteem võimaldab EKL-il teha ranking auditeid ehk vaadata. Allolev on Eesti meeste TOP25 ja TOP26-50 (22.06.2022) seisuga.

Tabelis on punasega märgitud tulemused, mis on pärit 2021. aastast ehk hiljemalt selle suve lõpuks on kustunud. Siit võib näha, et sel aastal erinevatel põhjustel 3×3 sarjast mitte osa võtnud Kvartett / OlyBet sats ning 2021. 3×3 koondises mänginud Jaan Puidet on juba kahe kuu pärast TOP25-st väljas.

Tiimi 3×3 reiting

Võistkonna kolme kõrgema reitinguga mängija tulemus moodustab tiimi reitingu, mille alusel jagatakse võistkonnad turniiril alagruppidesse. Tiimi kõrge reiting jagab tugevad võiskonnad eraldi alagruppidesse ning erandolukordades, kus surnud ringiga on kolm võistkonda saanud võrdsel arvul võite ja visanud võrdselt punkte, saab eelise kõrgema reitinguga võistkond.

Näiteks Kvartett / OlyBet oleks endiselt päris kõrge reitinguga tiim, kuna aktiivseid ehk vähem kui 12 kuud vanu kehtivad punkte on tiimil endiselt palju.

9 tulemust

3×3 reitingus läheb arvesse viimase 12 kuu üheksa paremat tulemust. Osadel mängijatel on juba tulemusi rohkem ehk mõne eelmise aasta tulemuse ärakukkumisel lisandub selle aasta etapi tulemus. Paraku saab paljudel olema tükk tegemist, et 2022. üheksa tulemust kirja saada.

Võimalusi selleks veel on World Tour sarjas: 

  • 25. juuni 2022 Orissaare
  • 2. juuli 2022 Võsu (samal päeval on ka Kääriku, kuid see vaid üliõpilastele)
  • 9. juuli 2022 Haapsalu
  • 16. juuli 2022 Pärnu
  • 30. juuli Kohtla-Järve ja Elva (Alexela 3×3 Elva 2022 lisandus sarja alles eile).
  • 31. juuli Kohila 2022.

Harrastajate sarjas: 

  • 2. juuli 2022 Võsu
  • 16. juuli 2022 Pärnu
  • 23. juuli 2022 Kanepi
  • 30. juuli 2022 Kohtla-Järve

Lisaks on TOP12 tiimidel ka 6. august Tallinn Open ehk Alexela 3×3 EMV finaal. Lisaks ei keela keegi punkte koguda ka Eestist väljaspool toimuvatelt turniiridelt (seda siiski mitte 3×3 EMV arvestuses). Mõni aktiivne harrastaja on käinud juba Lätis ning plaanib minna ka Saksamaale.

3×3 suvi on alles ees

Eesti 3×3 korvpallisuvi on alles esimeses kolmandikus, peale Jaanipäeva peaksid saalikossust olema puhanud juba mitmed siiani 3×3 mittemänginud pallurid. Eesti TOP25 kohti saavad veel paljud püüda, eelised neil, kes World Tour sarjas mängivad. FIBA 3×3 reitingu Full Guide selgitab punktijaotust.

3x3 ranking table 2022

FIBA 3×3 reitingutabel annab suure eelise mängijatele, võistkondadele ja riikidele, kes osalevad kõrgel tasemel toimuvatel turniiridel. Eesti 3×3 WT sari on PURPLE reitinguga (3×3 Tallinn Open WT on BROWN), harrastajate sari OLIVE reitinguga. Tabelist võib näha, et WT sarjas viiendaks jäänud võistkond saab rohkem punkte kui harrastajate sarja võitja.

Eesti kõrgeimad punktiskoorid tulevad hetkel FIBA U21 ja U23 Rahvuste Liiga mängudest, millele on antud PINK tase (hoolimata ka vähestest tiimide arvust ehk 5 või 6 per võistlusklass). Samas on Eestist võimalus jõuda 3×3 Tallinn Openilt (BROWN) otse WT põhivõistlusele (BLACK), kus võit annab rohkem punkte, kui Eesti #1 mängija on üheksalt turniirilt kokku saanud.

Kokkuvõttes on oluline, et FIBA 3×3 reitingusüsteem on selge nii mängijatele, korraldajatele kui kõikidele teistele asjaosalistele. Selleks tasub selle pika loo lõpetuseks läbi lugeda ka FIBA 3×3 Rankings Full Guide.