3×3 korralduslik köögipool – ajakavad ja registreerumine

3×3 turniiride korraldajad soovivad planeeritud ajal ja väljakutel pakkuda võimalikult paljudele korvpallisõpradele mõnusat mänguelamust. Kui aega on palju, aga võistkondi vähe nagu näiteks käimasolevatel olümpiamängudel, kus osaleb vaid 8+8 riiki, siis kajastub see ka ajakavas, kus kogu võistlusklass mängib ühes alagrupis, millest kuus paremat pääseb edasi play-offi.

Kui võistlusklasse ja võistkondi on rohkem ning aega ja väljakuid vähe, siis tuleb seda ka ajakavades arvestada. Näiteks kolme võistkonnaga alagrupis on kokku kolm mängu, nelja võistkonnaga alagrupis poole rohkem ehk kuus.

Kõik see mõjutab ajakavade koostamist, kus siiski tuleb arvestada lisaks alagruppidele ka play-off süsteemiga ning mitmete võistlusklasside võistkondade arvudega.

Peamised murekohad

Sel suvel on olnud mitmeid probleeme 3×3 turniiridele registreerumisega.

Võistkondi on liiga palju. Näiteks U13 sarjas on võistkondi tihti rohkem kui korraldaja oli esialgselt maksimumiks seadnud. Sellegipoolest on korraldajad suutnud võistlusklassi osalust suurendada, kuid seda eelkõige teiste võistlusklasside arvelt. Samas on see U13 sarjas tähendanud, et kõikidel toimunud turniiridel on kolmesed alagrupid, kus alagrupi kaotaja mänge enam ei jätka.

Võistkondi on liiga vähe. Eelmise aasta põhjal, kui Kanepi turniirile pääses peale 16 esimesena registreerunud U18 võistkonda, võis eeldada, et ka sel suvel on huvi selles sarjas suurem. Paraku on selles sarjas huvi kõige leigem. Näiteks Kloogarannas, kus U18 auhinnafond oli 1000 eurot osales kaks, TalTechi turniiril kolm ja kui Reimo Luht poleks laagrist kolme võistkonda Kanepisse kohale toonud, siis ka seal oleks olnud vaid kolm U18 võistkonda Eestist. Selle info põhjal otsustas Kohtla-Järve 3×3 etapi korraldaja, et U18 sarja sel laupäeval ei toimu. Pühapäevasele Kohila 3×3 turniirile on U18 sarjas registreerunud kaks Eesti ja üks Läti võistkond.

Sarnane lugu on World Tour sarjas, kus sisuliselt osaleb vaid 5-6 Eesti võistkonda.

Võistlusklassi mängud jäävad vähese osaluse tõttu ära. Võistkond registreerub turniirile, teeb seda igati korrektselt ja piisavalt varakult. Planeerib oma nädalavahetuse, võibolla broneerib isegi majutuse. Siis selgub, et tiime on kirjas vaid kaks ja korraldaja otsustab sellest võistlusklassist loobuda. Ilmekaim näide on Venemaa võistkond Runa, kes pea kuu aega planeeris, et kahest Eesti 3×3 turniirist osa võtta. Tegid viisad, testid, viibivad hetkelgi veel garantiinis, broneerisid majutuse nii Kohtla-Järvele kui mujale ja küsisid korduvalt kinnitust, et kas turniirid ikka toimuvad. Kokkuvõttes selgus, et Kohtla-Järvele registreerusid vaid nemad, Poola võistkond ja Scanweld. Kolme võistkonnaga WT etappi ei ole korraldajal mõistlik teha. Lohutuseks leidsime lahenduse, kus Kohila etapp annab WT sarjas topeltpunktid.

Võistkond registreerib alla kolme mängija. On mitmeid juhtumeid, kus võistkond registreerub turniirile, kuid tiimi ei lisata mängijaid või registreeruja lisab vaid ennast. Sellisel juhul ei tea korraldaja, kas võistkond on tulemas või mitte. Alati peaks registreerima vähemalt kolm mängijat, kellega on esialgne osalemiseks kokkulepe olemas, sest vajadusel saab mängijaid vahetada. Lisaks – kui ajakavade tegemiseks läheb, siis võistkonnad asetatakse alagruppidesse tiimi kolme mängija reitingu põhjal.

Mängijatel puudub isiklik 3×3 konto. Kui võistlusklassis osaleb võistkond, kellel ei ole vähemalt kolme play.fiba3x3.com lehel kinnitatud kontoga mängijat, siis vastavalt FIBA 3×3 reeglitele langeb kogu sarja tase üks aste madalamale. Näiteks harrastajate sarja puhul saavad kõik võistkonnad sel juhul U18 reitingupunkte. U15 sarjas U13 punkte jne. U13 sari (koos U11) on kõige madalama reitinguga, nendes sarjades ei ole mängijatel võimalik oma isiklikku kontot luua.

Registreerunud võistkond ei teavita oma mitteosalemisest. Kanepis kutsus päevajuht Aare vähemalt kümme korda U15 sarja võistkond “Vikatid”. Ei olnud teada, kas tiim on kohale jõudnud, aga polnud kohapeal endast teada andnud, jääb hiljaks või ei osale üldse. Lõpuks selgus viimane variant.

Tiim jääb turniirile hiljaks. Ikka juhtub ja inimlikult mõistetav. Korraldaja saab vajadusel mänge vahetada. Aga mõningatel juhtudel tähendab see seda, et esialgses ajakavas, kus võistkondadel ei ole alagrupimängud järjest, olukord muutub. See võib tähendada, et ka mittehilinenud võistkonnad võivad seetõttu saada mitu mängu järjest.

Ajakava viimasel hetkel siiski muutub. Kanepisse registreerus esialgu 7 U18 võistkonda. Ajakavad tehtud, üleval ning kohtunikele saadetud paber mängude määramiseks. Siis selgus, et üks tiim siiski ei saa osaleda. Kuna tiimid olid jagatud 3+4 alagruppidesse ja loobuja oli kolmesest grupist, siis kogu sari oleks läinud ebaloogiliseks, kus ühes alagrupis on kaks, teises neli võistkonda. Seetõttu sai viimasel hetkel tehtud ajakava muudatus 3+3 alagruppide kasuks. Sellest tulenevalt võiksid võistkonnad arvestada kohalejõudmist oma võistlusklassi mängude algusajaks.

Registreerimise tühistamine

Võistkond saab turniirilt end ise eemaldada senikaua kuni ajakava ei ole tehtud.

Kui ajakava on tehtud, siis võistkond saab küll eemaldada mängijaid, kuid mitte võistkonda. Sellisel juhul tuleb osalemisest loobumisest teatada: reigo@basket.ee või 51 13 653.

Tänase päeva jooksul tühistatame nii Kohtla-Järve kui Kohila turniiridelt kõik võistkonnad, kes ei ole vähemalt kolme tiimiliiget lisanud. Võistkonnal jääb võimalus oma tiim uuesti ja korrektselt kirja panna.