Eesti 3×3 korvpalli korraldajate koosolek

Täna toimus Zoomi vahendusel Eesti 3×3 korraldajate koosolek. Teadaolevalt on see sellisel kujul 27-aastase Eesti 3×3 ajaloo jooksul esimene. Koosolek oli avalik ning sellel räägitu on tagantjärele vaatamiseks/kuulamiseks kõigile huvilistele (ka neile korraldajatele, kes koosolekul osaleda ei saanud).

Kokkuvõte

3×3 korvpallis ei kasutata enam sõna “tänavakorvpall”

  • Tänavakorvpalli mängitakse ka muudes formaatides kui 3×3.
  • 3×3 korvpalli mängitakse ka saalis (2019. toimus Eestis 153 turniiri, millest üle 75% toimus saalis).
  • Olümpial ja FIBA 3×3 tiitlivõistlustel mängitakse 3×3 korvpalli, mitte tänavakorvpalli.

Lähiaja plaanides on ka www.tanavakorvpall.ee kolida uuele aadressile…

Eesti 3×3 korvpalli 2021. aasta eesmärk on tulemus ehk kõrge koht tiitlivõistlustelt ning pääs 2022. aasta FIBA 3×3 MM-ile (juuni 2022, Belgia). Selleks soovib EKL 2021 osaleda võimalikult paljudel 3×3 tiitlivõistlustel. Hetkel on kinnitatud naiste olümpia kvalifikatsioon (26.-31. mai 2021, Austria), U18 3×3 MM (noormehed + neiud, 24.-30. august 2021, Ungari) ning 3×3 Euroopa meistrivõistlused (mehed + naised, kvalifikatsiooniaeg hetkel teadmata. Finaal 10.-12. september 2021, Pariis). Lisaks U17 3×3 EM, mille kohta info hetkel puudub.

FIBA 3×3 MM-ile pääsemiseks on oluline, et Eestil oleks mitmeid võistkondi, kes edukalt esineksid FIBA 3×3 World Tour etappidel, mis annavad kordades rohkem reitingut, kui 3×3 EMV põhietapid. Selleks soovib EKL leida võistkondade toetamiseks vahendeid.

Eesti siseselt on tähtis ka kohaliku sarja kõrge tase nii korralduslikult kui osalejate poolest. 2020. aasta oli tõenäoliselt läbi aegade kõige kõrgema tasemega 3×3 sari Eestis.

3×3 EMV 2021

Suvise sarja esialgne kalendergraafik on väljas PLAY.FIBA3x3.COM lehel. Etappide ajad on plaanis 99% osas lukku saada veebruari lõpuks, kui tuleb FIBA-le esitada taotlus ning tasuda 5500 eurone litsentsimakse.

EKL 3×3 valdkond aitab korraldajaid kaasa:

  • võistluste reklaam EKLi 3×3 kanalites, kujunduste tegemine jne.
  • võistluste registreerimine, ajakavade koostamine, tulemuste kinnitamine jne.
  • kohtunikud (kahe lisakohtuniku + ühe lauakohtuniku kulude kate).
  • tehniline lahendus (fototeenus, ülekanne, ekraanid, arvutid jms).

Kohtunike ja tehnilise lahenduse kulude kate võib etapiti olla erinev.

Kohalike korraldajate suurimaks rolliks hetkel on leida oma turniirile toetajaid (nii era- kui avalik sektor), et katta ära võistlustega kaasnevad muud kulud (kohtunikud, lauakohtunikud, auhinnad, helisüsteem ja muu tehniline lahendus, meedik, abitööjõud jne). Üheks turniiri kvaliteedi näitajaks on meeste eliit sarja vähemalt 1000-eurone peaauhind.

Etapi ülekannete puhul on korraldajatel võimalik selles näidata oma toetajate reklaame võimaliku panuse suurendamiseks.

Kohalikud korraldajad otsustavad kõik etapiga seotud küsimused, s.h. võistlusklassid (näiteks võib turniir toimuda vaid noorteklassides) ning osalustasud. Soovituslik osalustasu on 30 eurot / noortesarjades, 60 eurot vanemates võistlussarjades võistkonna kohta. Etappide osalustasud kogub korraldaja ning väljastab vajadusel selle kohta ka tšeki. Osalustasud katavad orienteeruvalt 1/3 etapi kogukuludest.

Kui keegi soovib oma etapi korraldada FIBA 3×3 satelite turniirina, siis see võimaldab ühe võistluse põhiselt saata võitjavõistkonna FIBA 3×3 Challengerile ehk on suurema tähtsusega kui EMV põhivõistlus. Sellise turniiri korraldmisel peab arvestama, et lisaks muudele kuludele tuleb FIBA-le tasuda 2500 eurone litsentsitasu ning kinni maksta võitjavõistkonna reisikulud Challengerile.

Eesti Korvpalliliidu 3×3 töörühm

Eesti Korvpalliliidus on tekkinud plaan luua ametlik 3×3 korvpalli töörühm. 3×3 valdkonna poolt on selleks tehtud ettepanek lisada töörühma järgmised liikmed:

  1. Reigo Kimmel (3×3 valdkonna juht)
  2. Siim Raudla (3×3 peatreener)
  3. Aare Halliko (3×3 EMV peakohtunik)
  4. Alex Talisainen (FIBA 3×3 kohtunik)
  5. Robin Orgulas (Koolispordi 3×3)
  6. Marek Doronin (EASL 3×3)
  7. Aare Jamnes (3×3 kommentaator)
  8. Martin Luts (Kanepi 3×3 korraldaja)
  9. Ardi Oja (endine mängija)
  10. Magnus Ahuna (endine Sprite 3×3 tänavakorvpalli EMV korraldaja)

Töörühma koosolekud on ka edaspidi planeeritud avalikena (lähiajal peamiselt virtuaalsetena) ning vastavalt nõuetele peavad need olema ka protokollitud. Külalistena on koosolekule oodatud ka 3×3 etappide korraldajad ja muud 3×3 huvilised.

Lõpetuseks üleskutse 3×3 huvilistele eelkõige Tartust ja Pärnust ning teistest Eesti korvpallilinnadest – veel jõuab oma etapi 2021. aasta suve 3×3 korvpalli Eesti meistrivõistluste sarja lisada – andke soovist (asukoht, võimalik kuupäev, kategooriad jne) teada: reigo@basket.ee