Eesti 3×3 rahvuskoondiste valikud 2019

2018. aasta novembris seisis Eesti Korvpalliliit olukorras, kus FIBA kinnitas, et Eesti sai vastavalt 3×3 reitingutulemustele peale rohkematele 2019. aasta 3×3 tiitlivõistlustele, kui kunagi varem Eesti 3×3 korvpalli ajaloos:

  • FIBA 3×3 MM (mehed), 3×3 MMi kvalifikatsioon (naised),
  • FIBA U23 3×3 MM (mehed),
  • FIBA U18 3×3 MM (poisid ja tüdrukud),
  • FIBA 3×3 Euroopa meistrivõistluste kvalifikatsioonid (mehed/naised/poisid/tüdrukud)
  • Euroopa Mängude 3×3 turniirid (mehed/naised).

Kokku 11 FIBA 3×3 turniiri osalust ehk koondise saatmist, millele võis lisanduda veel 4 olukorras, kus võistkonnad pääsevad 3×3 EM kvalifikatsioonilt finaalturniirile edasi. Turniiridel on erinev tähtsus ning tulenevalt asukohast ja muudest tingimustest (päevarahad, lisamajutused jne) ka eelarve. Otsused eelkõige MM-idel osalemise osas tuli vastu võtta novembris, EMi puhul jaanuaris.

Turniiridel osaluse kinnitamisega võtab EKL ka kohustuse nendel osaleda (nimede teatamine toimub siiski kuu enne turniiri), mis vastasel korral tähendab alaliidule 10 000 euro suurust trahvi FIBA-lt.

EKLi 3×3 valdkonna juhil oli kaks võimalust, mis olid eelkõige seotud 3×3 eelarvega:

  • kinnitada 3×3 turniirid, millel Eesti osaleb.
  • tühistada koondise saatmine 3×3 turniiridele, millel Eesti osaleda ei saa.

Sellegipoolest leidsime ka kolmanda võimaluse – kuulutada välja konkurss huvilistele, kes ise soovivad oma tiimi kokku panna, seda eeldusel, et võistkond katab ka turniiril osalemise kulud nendel turniiridel (a’la naiste 3×3 MM-i kvalifikatsioon Puerto Ricos), millest osalemisel oleks EKL muidu ehk pidanud loobuma.

Olukorras, kus mõnele turniirile oleks tekkinud kaks või rohkem huvilist, oleks Eesti Korvpalliliit läbi viinud 3×3 turniiri, mille võitja saab õiguse Eestit esindada.

Tähtajaks laekus 2 soovi:

Osadele turniiridele (U18 tüdrukud) sooviavaldusi ei laekunud ning eeldatavalt väga kalliks mineva U23 3×3 MM-il osalemisega Hiinas oleks tekkinud ka heade mängijate leidmisega probleem, kuna see toimub oktoobris, kus kõik alustavad juba oma uut saalikorvpalli hooaega.

“Eesti Korvpalliliidu poolt edastan tänusõnad nii naistele, kes juba sel nädalavahetusel alustavad mänge FIBA 3×3 MM-i kvalifikatsioonil, kui ka TTÜ spordiklubi taustaga U18 noormeestele, kes juuni alguses esindavad Eestit Mongoolias toimuval FIBA U18 3×3 MM-il”, ütles Kimmel, kelle sõnul on naistel võimalik eduka esinemise puhul (TOP3) jõuda sama tiimiga FIBA 3×3 MM-finaalturniirile ning ka noormeestel on sama tulemuse korral võimalik edasi mängida septembris FIBA 3×3 Euroopa meistrivõistluste finaalturniiril, seda juba EKLi kulul.

2019 3×3 koondiste valik

Korvpalliliidu otsusega paneb FIBA 3×3 MM-ile (mehed), FIBA 3×3 EM kvalifikatsioonile (mehed/naised) ning Euroopa Mängude 3×3 turniirile (mehed/naised) sõitvate koondiste, kokku ning ettevalmistuse viib läbi Eesti 3×3 korvpalli peatreener Siim Raudla, kes alustab juba järgmisel nädalal vastavaid treeninglaagreid.

Nende 3×3 koondiste koosseisud ning võimalikud asendusliikmed (kuni 2), selguvad 28. mail kell 13:00 Ballzy Showroomis (Pärnu mnt 142a) toimuval pressikonverentsil.

2020 3×3 koondiste valik

2. novembril 2019 on selge, millistele FIBA 3×3 tiitlivõistlustele (s.h. Tokyo olümpia ja/või olümpia kvalifikatsioon) saab Eesti oma 3×3 koondised saata. Otsuse koondise saatmise osas teeb EKL (Reigo, Siim, Keio ja Alar) novembris vastavalt võimalustele.

Kuigi mängijate nimed kinnitatakse alles 2020 kevadel, on EKL jätnud kõigile huvilistele ühe “tagaukse” ise oma 3×3 võistkond Eesti koondise nime all olümpiale viia, kuid selleks tuleb juba sel suvel oma oskuseid ühe korvi all mängitavas formaadis väga kõrgel tasemel näidata.

Ootused 3×3 koondistele ja väljakutsed

FIBA 3×3 reitingutabelis on Eesti alati olnud kõrgetel kohtadel. Reitingutabel koosneb aga 100 mängija koondtulemusest, mitte vaid 4 mängija ehk ühe 3×3 koondise tulemusest.

Eesti Korvpalliliidu ootused 3×3 koondise mängijatele on seatud suhteliselt kõrgele – MM-i puhul play-off ehk TOP8, EM-i puhul medal ehk TOP3 ning olümpia korral sellele pääsemine, mis võib juhtuda nii riigi reitingu kui mängijate saavutuste põhjal (OM kvalifikatsiooni TOP3). Kindlasti on ka mängijatel ja treeneril samad eesmärgid, kuna see tähendaks mängijatele (mehed/naised) nimelist EOK B-kategooria olümpiaettevalmistustoetust, mis on kaheks aastaks igakuise palgafondi näol 1600-4000 eurot.

Väljakutseid kõrge tulemuse saavutamiseks on rohkem kui arvata võib:

  • Treener peab leidma võimalikult head mängijad ja tegema nendega piisava ettevalmistuse. Häid mängijaid leiab Eestist palju, kuid FIBA on seadnud OPEN sarjas lisatingmuseks, et mängijaid saab valida vaid nende seast, kes on varem ka 3×3 osalenud ehk näiteks MM-i puhul tuleb valida 4+2 mängijat olukorrast, kus 4 on oma tulemustega riigi TOP10 seas.
  • Ettevalmistust on veelgi keerulisem teha, kuna tipptasemel mängijad jätkavad saalikorvpalli hooaega kuni mai lõpuni.
  • EKL-il on ka eelarvelised piirangud, mis ei luba 3×3 koondiseid a’la Aasias toimuvatele 3×3 turniirile MM-i jaoks ettevalmistust tegema saata.

Eraldi teema on naiste 3×3 korvpall, milles 2018. aastal ei toimunud pea ühtegi turniiri, kui ehk mõni üksik (a’la tudengite suvepäevade) oma välja arvata. Täna on Eesti naiste 3×3 korvpall EKLi üks suuremaid prioriteete 3×3 valdkonnas. Naised võivad teha ajalugu ja viia 3×3 korvpalli FIBA 3×3 reitignutabeli alusel otse Tokyo olümpiale. Täna on naised maailma reitingus 6 kohal. TOP4 pääseb. Viimane kord kui Eesti koondis mängis olümpial korvpalli oli 1936. Ka siin on väljakutseid rohkem kui mitu, mis eelkõige tähendab naiste aktiivset osalemist 3×3 turniiridel. Kõikidel selle suve 3×3 tänavakorvpalli Eesti meistrivõistluste etappidel on ka naiste sari olemas!

Kokkuvõttes peavad kõik mängijad, fännid ja muud korvpallihuvilised teadma, et Tokyo olümpiapääsu ja muude 2020 FIBA 3×3 tiitlivõistluste korral on võimalik 3×3 peatreeneril teha valikuid vaid nende mängijate seast, kes sel suvel aktiivselt 3×3 sarjas osalevad ja seda ka tulemustega näitavad. Kõikide osalus on oluline, sest ka 2020. aasta tiitlivõistlustele pääseb iga kategooria 100 3×3 mängija tulemuste põhjal.